Wskazówki dla nauczycieli
Jak przygotować się do wycieczki z klasą? Co zabrać, a czego nie? 
Poniżej przygotowaliśmy dla Państwa mały poradnik w postaci odpowiedzi na często zadawane pytania.
Warto się z nim zapoznać przed wyruszeniem w drogę.

Często zadawane pytania

Czy muszę zabrać apteczkę?


Tak. Nauczyciel - kierownik wycieczki musi mieć ze sobą sprawnę apteczkę na potrzebę udzielenia dziecku pierwszej pomocy. W sytuacji gdy potrzebna jest interwencja lekarska, nasz pilot dopełni wszelkich starań, aby zorganzować wymaganą pomoc.
Jak przygotować dzieci do wycieczki?


To bardzo ważne, aby dzieci były dobrze przygotowane do wycieczki. W zależności od regionu, do którego prowadzi wyprawa, warto zwrócić dzieciom i ich rodzicom uwagę na następujące sprawy:

  1. Odzież i obuwie.
    Wycieczki zazwyczaj organizowane są w miesiącach wiosennych. Pogoda wówczas bywa bardzo zmienna, często dni deszczowe przeplatają się z dniami słonecznymi, a czasami wręcz upalnymi.
    Dlatego konieczne jest, aby dzieci były przygotowane na takie zmiany pogodowe.
    Dodatkowo, w przypadku wycieczek w góry, istotne jest aby dzieci miały odpowiednie obuwie. Niejednokrotnie wycieczki przerywane były z powodu skręcenia kostki na szlaku górskim. Nawet trasy w niskich górach potrafią zaskoczyć i doprowadzić wędrowca do kontuzji, właśnie z powodu nieodpowiedniego obuwia. Zazwyczaj wygodne póbuty wystarczą aby wędrować po niższych partiach gór. Natomiast na wycieczki w Tatry zalecemy wiązane trekkingowe obuwie za kostkę.
    Z kolei w przypadku wycieczek nad morze, warto, aby dzieci zabrały wiatroodporne kurtki (np. typu softshell).
  2. Wycieczki miejskie mogą wiązać się z wizytami w placówkach, w których jest konieczność oddania do przechowalni np. plecaków. Warto zatem zwrócić uwagę, aby plecaki były niewielkie. Z jednej strony nie obciążały dziecka podczas wędrówki, z drugiej, aby dziecko miało możliwość zabrania ze sobą i schowania np. lekką kurtkę.
Czy wzywać policję aby dokonała sprawdzenia autokaru przed wyjazdem?


Jest to prawo, jakie przysługuje opiekunom wycieczki. Warto jednak omówić tę sprawę z rodzicami przed rozpoczęciem wyprawy. Niejednokrotnie bowiem dochodzi do sytuacji, gdy kilkoro rodziców, bez wzajemnej konsultacji, wzywa policję do sprawdzenia autokaru. Takie działanie może spowodować zamieszanie, gdy do kontroli przyjeżdża kilka radiowozów. Dochodzi wówczas do opóźnienia wyjazdu i kłopotów z realizacją programu. Aby tego uniknąć, zalecamy umówienie się z konkretną osobą, która zdecyduje się na takie wezwanie. Jako biuro zawsze dbamy o to aby przewoźnicy realizujący dla nas przewozy autokarowe mieli w pełni sprawne pojazdy i przybywali na miejsce zbiórki z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby policja miała możliwość sprawdzenia pojazdu przed planowym rozpoczęciem podróży.
Jak zapobiec zgubieniu się dziecka podczas wycieczki?


Może się zdarzyć, zwłaszcza w miejscach zatłoczonych przez turystów (np. Zamek na Wawelu, Zamek w Malborku, gród w Biskupinie), że dojdzie do odłączenia się dziecka od grupy. Aby zmniejszyć ryzyko takiej sytuacji, warto przekazać dzieciom następujące wskazówki: - gdy dziecko się zgubi, powinno podejść do najbliższego charakterystycznego miejsca (najlepiej z jakimś napisem) i cierpliwie czekać, aż zostanie odnalezione, - pod żadnym pozorem nie rozpoczynać samodzielnego poszukiwania grupy, - jeśli dziecko ma telefon, powinno w pierwszej kolejności nawiązać kontakt z opiekunem grupy. Często dzieci w takiej sytuacji dzwonią do rodziców, co powoduje ich zaniepokojenie i niejednokrotnie opiekun zamiast zająć się poszukiwaniem zguby, musi w pierwszej kolejności wyjaśniać sprawę rodzicom. - pod żadnym pozorem dziecko nie powinno na własną rękę wracać samodzielnie do autokaru.
Jak zachowywać się w autokarze?


Większość naszych wycieczek organizujemy w oparciu o przewozy autokarowe. Są to zazwyczaj pojazdy mogące przewozić 30-50 pasażerów. Zawsze dobieramy autokar do wielkości grupy, tak, aby każdemu dziecku przysługiwało jedno miejsce siedzące. Za jazdę oraz przygotowanie pojazdu do trasy odpowiada kierowca i to jemu bezpośrednio, lub poprzez pilota Margo Travel należy zgłaszać wszelkie uwagi dotyczące jazdy, postojów, itp. - Podstawowa zasada, jaka panuje podczas przejazdu autokarem to całkowity zakaz wstawania i przemieszczania się dzieci, podczas gdy autokar jest w ruchu. Jest to niezwykle istotne dla bezpieczeństwa podróżujących. Dzieci powinny być przypięte pasami. - Druga zasada, to zakaz spożywania posiłków i napojów podczas jazdy. Jest to również podyktowane względami bezpieczeństwa, gdyż w takich sytuacjach najłatwiej o zadławienie się. Na posiłki jest przeznaczony osobny czas, a w przypadku dłuższych tras, organizowane są krótkie postoje. - Kolejna zasada dotyczy toalety. Autokary na wycieczkach szkolnych zazwyczaj nie posiadają czynnych toalet. Tak jak to zostało wspomniane w poprzednim punkcie - na toaletę przeznaczony jest czas podczas postojów oraz w trakcie realizowania programu wycieczki. W sytuacjach wyjątkowych, decyzję o awarynym postoju podejmuje pilot i kierowca po zgoszeniu jej przez kierownika wycieczki. - Następną zasadą bezpiecznej jazdy autokarem jest zakaz przewożena wszelkich niebezpiecznych dla zdrowia i życia pamiątek. Mowa tu o wszelkiego rodzaju mieczach, tarczach, łukach i innych replikach broni białej, które dzieci mogą nabywać w większości odwiedzanych miejsc. Również tzw. strzelające kulki oraz lepkie galaretki przewożone na pokładzie autokaru mogą doprowadzić do niemiłych sytuacji. Tego typu przedmioty przewożone są w głównym luku bagażowym autokaru, lub w przypadku wspomnianych kulek i "galaretek" - przechowują je nauczyciele/opiekunowie.
Jak realizowane są i ile kosztują bilety wstępów do zwiedzanych atrakcji?


Podróżując z Margo Travel opiekunowie grup nie muszą przejmować się biletami wstępu. Wszystkie opłaty za wejściówki zawarte są w cenie wycieczki, a zakupuje je lub odbiera - nasz pilot, zaraz po przybyciu na miejsce zwiedzania.

Biuro Podróży MARGO TRAVEL

Małgorzata Kamińska

Ul. Nacławska 7/1

64-000 Kościan

© 2018 by MARGO TRAVEL